MINI ZOO U OLY

Počasí

Vynikající E-shop s nábytkem

Internetový obchod s nábytkem: sedací soupravy, křesla, židle, lavice

mořští živočichové

Mořský koník

Patří do čeledi kostnatých ryb a je známo asi 50 druhů těchto mořských živočichů.

Mořský koník se nevyznačuje žádným temperamentem a může setrvat i v nehybnosti. Stavba těla omezuje jeho pohyb, ale dokáže obdivuhodně manévrovat. Jeho největším plusem je, že se dovede ztotožnit se svým okolím a přizpůsobit barvu korálům, mořské trávě i mořskému dnu.

 


Tatínci mořských koníků rodí mláďata

Je pravda, že táta mořský koník si nikdy se svými potomky nehraje na schovávanou ani s nimi nedělá domácí úkoly. Ale lidské tatínky přeci jen v něčem triumfnou: samečci mořských koníků podstupují těhotenství a porod svých dětí.

Tento rys je jedinečný v celé zvířecí říši a ještě více ozvláštňuje tyto křehké tvory, kteří obývají tropické a teplé pobřežní vody.

Sameček mořských koníků má v žaludku kapsu, ve které může nosit svá mláďata - najednou až 2 000 jedinců. Takové "těhotenství" trvá 10 až 25 dní (liší se druh od druhu koníka).

Reprodukční proces mořských koníků začíná svatebním tancem, kdy sameček a samička proplétají své ocásky a plavou společně. Takový podmořský tanec může trvat až osm hodin a končí ve chvíli, kdy samička vsune svá vajíčka do kapsy v samečkově těle. V kapse se také vyvíjejí. Táta se také o vajíčka stará, dokud se nevylíhnou, a stará se i o mláďata. Regulováním slanosti vody v kapse je připravuje na život ve volném moři.

Když přijde jejich čas, táta svalovými kontrakcemi vypudí malý potěr do vody.

I když tátové koníci mohou uplavat několik mil, aby porodili své mladé ve správných vodách, rodiče mořských koníků se o své malé potomky dále nestarají. Mladí koníci jsou tak vydáni všanc nebezpečí hrozícímu od predátorů, nebo je mohou strhnout mořské proudy, když se dostanou příliš daleko při hledání potravy.

Tak se stane, že až do dospělosti přežije méně než pět jedinců z tisíce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Žádné komentáře
 
založeno 2.6.2007