MINI ZOO U OLY

Počasí

Vynikající E-shop s nábytkem

Internetový obchod s nábytkem: sedací soupravy, křesla, židle, lavice

dvoukřídlí

DVOUKŘÍDLÍ


Nejznámějším představitelem této skupiny hmyzu jsou mouchy. Mají jeden pár blanitých křídel a duhý pár se proměnil v kyvadélka. Na světě se vyskytuje asi 100 000 druhů dvoukřídlých. 
Rozmnožují se dokonalou proměnou. Co se týká obživy je zde mnoho způsobů. Jejich potravou bývá nektar, krev nebo pyl. Někteří jsou masožraví. Většina patří mezi parazity, škodlivý hmyz ale setkáváme se také s opylovači.

Do tohoto řádu patří čeleď:
típlicovití
bejlomorkovití
muchnicovití
ovádovití
dlouhososkovití
bráněnkovití
pestřenkovití
octomilkovití
klošovití
mouchovití
bzučivkovití
kuklicovití

BODALKA STÁJOVÁ


Tato moucha je hojná na venkově, kde se chová dobytek. Je 6 - 7 mm velká a samičky kladou vajíčka do trusu dobytka. Její bodnutí je velmi nepříjemné a ve středověku tyto mouchy roznášely mor.

KUKLICE VŘETENUČKOVÁ

Tato moucha se vyskytuje na pasekách a okrajích lesů. Má 6 - 15 mm. Samičky poletují a pátrají po housenkách vřetenušky, bekyně a dalších  motýlů. Na housenky nakladou vajíčka, které po vylíhnutí vnikají do těla hostitele  a vyžírají je. Z napadených housenek se pak vylíhne nejvýše 5 % a proto kuklice patří mezi užitečný hmyz.

MASAŘKA OBECNÁ


Vyskytuje se na slunných místech, ale zalétá často do bytů, kde vyhledává nechráněné maso, na které samice klade živé beznohé larvy.

MUCHNICE


Vyskytuje se od března do května je to asi 10 - 13 mm velká moucha. Létá pomalu a váhavě se svěšenýma nohama, larvy se vyvíjejí v humusu a živí se rostlinnými zbytky.

OCTOMILKA OBECNÁ


Octomilka zalétá do bytů v celých hejnech za vším, co kvasí. Tyto drobné mušky se slétávají na spadané ovoce. Mají velmi krátký vývoj a proto se využívají k výzkumům.

PTEKOTRUDKA PRAČÍ


5 - 6 mm velká plochá moucha parazituje na různých ptacích. Probíhá mezi peřím a saje krev. Na ptáky nalétává, samice klade už vyvinuté larvy, které se hned kuklí a padají k zemi.TÍPLICE


Je velmi hojná a vyskytuje se od dubna do června. Často zalétne do bytu za světlem. Je 15 - 23 mm velká a vyznačuje se velmi dlouhýma nohama. Samička klade asi 500 vajíček do země. Larvy se líhnou za 14 dnů a živí se především rostlinnou stravou a ožírají kořínky rostlin. 
založeno 2.6.2007