MINI ZOO U OLY

Počasí

Vynikající E-shop s nábytkem

Internetový obchod s nábytkem: sedací soupravy, křesla, židle, lavice

kytovci

Velryby

Velryby, největší zvířata na zemi, patří do rodiny savců, kterou nazýváme kytovci. Na rozdíl od ryb jsou velryby teplokrevné, dýchají vzduch, rodí živá mláďata a jsou výborně adaptovány k životu pod vodou. Mají vynikající sluch, zvuk však nepřijímají jen zvukovodem, ale také kůží a okolními tkáněmi. Mají také mimořádnou schopnost, která jim umožňuje využít kyslík z nadechovaného vzduchu. Jsou vybaveny vrstvami zvláštního izolačního tuku, který je chrání před chladem.

Je známo, že velryby se nalézají ve všech oceánech a při dobrých okolnostech je lze pozorovat téměř z kterékoliv přímořské země. Pozorování velryb se stalo populárním již ve více než 87 zemích celého světa. Unikátní chování a vlastnosti, které velryby předvádějí, se staly přitažlivé a fascinující pro mnohé pozorovatele divoké přírody.

Několik základních údajů o velrybách:

1. Existují dvě základní skupiny velryb: ozubení a kosticovci. Ozubené velryby zahrnují vorvaně a mnoho menších druhů jako například narval a běluhu. Kosticovité velryby mají místo zubů stovky plátků podobných hřebenu, které jsou tvořeny ze ztvrdlých vlasů. Ty tvoří síto, kterými tyto velryby filtrují potravu z vody.

2. Většina velkých velryb se živí převážně drobnými živočichy podobnými mořským ráčkům, kterým se říká krill.

3. Plejtvák obrovský je největší živočich, jaký kdy na zemi žil. Běžně dosahuje délky 25 metrů.

4. Velryby mají mléčné žlázy, kterými krmí svá mláďata. Mládě velryby jižní vypije až 200 litrů mléka každý den.

5. Velryby, stejně jako lidé, mají srdce se čtyřmi komorami.

 

Lov velryb během posledního století zdecimoval většinu populace velryb po celém světě. Odhaduje se, že od roku 1925, kdy na moře vyplula první velrybářská zpracovatelská loď, až do roku 1975 bylo celkem zabito více než 1,5 milionu velryb. Lov velryb se postupně přesouval od jednoho druhu k dalšímu. V dnešní době jsme svědky toho, že návrat komerčního lovu velryb v masovém měřítku je nebezpečně blízko. Norsko pokračuje ve svém programu komerčního lovu velryb v severním Atlantiku zcela otevřeně. Japonsko loví velryby pod záminkou "vědeckého výzkumu", přestože velrybí maso se nakonec se ziskem prodává na trhu. Kromě toho velryby ohrožují také ekologické hrozby způsobené lidskou činností, jako jsou toxické znečištění a klimatické změny.

 

 

zdroj: www.greanpeace.cz

 

 

 

 

 

 

 


Žádné komentáře
 
založeno 2.6.2007